Parem sulgeda Tallinna Ülikool kui Metsküla algkool

Jaga

Kui keegi tahaks päriselt Eesti koolivõrku optimeerida, siis tuleks kinni panna Tallinna Ülikool, mitte Metsküla algkool.

Kui mõne arvates on maailma kõige koledam koll Harvester, siis minu kõrvus kõlab märksa pahaendelisemalt koll nimega Koolivõrgu Optimeerimine. Vallajuhid teatavad resoluutselt, et selle kolli nahka peab minema mitu elujõulist väikekooli ja nii on. Sest et raha pole.

On kaht liiki ametnikke. Esimene, levinum liik, teab alati ja täpselt, mida ei saa ja miks ei saa. Enamasti kas seetõttu, et raha pole või et mõni direktiiv ei luba. Teine, suhteliselt haruldane liik ametnikke aga istub maha ja hakkab mõtlema, kuidas teha nii, et saaks.

Vallajuhid peaksid kuuluma teise liiki, selleks on nad üldse ametisse pandud. Pole lihtsalt võimalik, et nii suures vallas nagu Lääneranna ei leiduks mingit muud kulutust, mille kärpimisega eelarve tasakaalu saada. Kui palju siis ühe Metsküla kooli pealt kokku hoitakse? Või Lõpe algkooli pealt? Neid summasid ei mõõdeta isegi mitte sadade, vaid kümnete tuhandetega. Kui kärpekohta ei leia, kutsuge vallarahvas appi – vallas on 5000 elanikku. Koolide päästmiseks piisaks võib-olla ühestainsast eurost inimese pealt kuus. Kui see üks euro maksta aga iga nädal, võiks koole lausa juurdegi asutada. Igasugu asju võiks välja mõelda. Kutsuda appi inimesi üle Eesti. Võiksin ise teha püsikorralduse ja koolide päästmiseks piisaks, kui kaasatulijaid oleks kasvõi tuhatkond.

Ning lõpetuseks. Valla koolid on muidugi valla asi, kuid terve Eesti asi ikka ka. Tervet Eestit valitseb meil Vabariigi Valitsus. Kellelele samuti võiks külla tulla mõte koolivõrgu optimeerimisest. Seda oleks tõesti hädasti vaja teha, eriti kui kuuleme kalli raha eest koolitatavatest filoloogiadoktoritest, kes eesti keelt ei valda. See kivi läks Tartu Ülikooli kapsaaeda. Aga kõige viljakam merevahu teadusliku koordineerimise instituut on meil siiski Tallinna Ülikool, mille kohta kadunud Peeter Tulviste kunagi ütles, et seda on vaja umbes sama palju kui tartu kilu. Muidugi leidub seal kvalifitseeritud teadlasi ja andekaid tudengeid, aga üldiselt oleks Eesti koolivõrgu optimeerimise huvides märksa targem sulgeda Tallinna Ülikool kui Metsküla algkool. Pole väga raske aru saada, et õunapuul võib ja peab kärpima oksi, iseäranis vesivõsusid, mitte juuri.

Ilmunud Postimehe võrguväljaandes 29.03.2023

Sarnased postitused