Professor Lepaotsast: nad tulevad teie mune õlitama!

Jaga

 

 

 

On epistemoloogiliselt imperatiivne korraldada mõjuhindamiste analüüs.

Pole tõestatud, et kormoranid toituksid kaladest.

Uuemate kriitiliste uuringutega kursis olevad inimesed teavad, et nii-öelda ainus kõneväärne pinnakulaarne entiteet on progress. Progress on meie ajastu au, mõistus ja diskursuse dekonstruktsioon.

Õieti progrjess, sest progrjessiivne on panna j-tähte sinna, kus teda enne ei olnud. Nagu Sjevjerodonetski puhul. Kirjutad „Sjevjerodonetsk“ ja kohe on selge, et siin on teil vot, nii-öelda progrjessiivne inimene, kes pole kinni mingites 19. sajandi aegunud reeglites. Las nad seal Bjerliinis, Ljondonis ja Amjeerikas imetlevad. Kjiõv pannakse pidurüüsse, Zelenskõil hea meel, ja kui kuulsad keelemehed Jaan Kaplinskõi ja Johannes Voldermar Veskõi veel elaksid, oleks neil kah nii-öelda hea meel.

Muidu on, nagu on. Tehakse koeruseid ja vallatuseid, mõni avaldab arvamuseid. Võetakse vastu seaduseid, ei võeta vastu seaduseid. Liinidelt kukub elektrimolekuleid, need lähevad katki ja ongi tuba pime. Toetatakse ukrainlaseid, taunitakse Iisraeli inimeseid ja kadestatakse tartlaseid. Viimased nii-öelda võitlevad liiklusega ja see peaks Brjüsseli kadedusest roheliseks ajama. Esialgu – vabandust, esijalgu – toimub seesinane võitlus küll veel ebaadekvaatselt, ebapiisavalt ja ebapädevalt, piirdudes tänavate kitsamaks tegemisega, mis on massiivne diskursiivne error. Tegelikult tuleb tänavatest lihtsalt kraavid läbi kaevata, pole ljiiklust, pole probljeemi.

Mis viib meid keskkonnamõjude hindamise juurde. Hindavad küll, aga vähe. Igal pool, kus vähegi võimalik, on epistemoloogiliselt imperatiivne korraldada mõjuhindamiste analüüs. Kas hinnati õigesti, küllaldaselt ja piisava kategoorilisusega? Nimetagem seda metaanalüüsiks, ptüi, ikka analjüüsiks või päris täpne olles anaaljüüsiks. Näiteks tuleb hakata hindama keskkonnamõjusid, mis kaasnevad lapse sünnitamisega. On lausa häbiväärne, et meil on see reguleerimata. Kaevu kaevamisel analüüsitakse, aga lapsi võib sigitada täiesti vastutustundetult ja piiramatult. Ehkki on evidentne, et negatiivsete keskkonnamõjude taga on ultimatiivselt ikka ja alati inimene. Kui vaja, kutsume kohtud appi. Iga kohtunik peab teadma, et kui ta kormoranide munade õlitamist ära ei keela, siis tulevad kormoranid tema enda mune õlitama. Öösel, hulgakesi. Kusjuures haudvaikuses, mis on kõige nii-öelda õudsem.

Tegelikult tuleks kõik kormoranid kiibistada ja kanda (koos Hamasi toetajatega) lemmikloomade registrisse. Mis nad progressiivsele inimkonnale paha on teinud? Mitte midagi. Väidetakse, et söövad kala – aga need andmed on ju 40 aastat vanad! Võib-olla nad tänapäeval ei söö enam kala, söövad näiteks valgeid heteroseksuaalseid eesti mehi, mis ei ole mitte üksnes progressiivne, vaid lausa eesrindlik. Jällegi põhjus teha anaaljüüsi ja metaanaaljüüsi.

Millega ma sedapuhku ka ljõpetan.

Ilmunud Postimehes 16. detsembril 2023

Sarnased postitused