Tsensuurivabalt 24.05.2022

Jaga

Üks järjekordne puuriidatagune mõttehiiglane targutas Facebookis, et see pole Ukraina – Vene sõda, see on Ameerika – Vene sõda. Püüdsin vastu vaielda, aga mulle teatati lapi targa toonil, et Ukraina – Vene sõda oleks 9. maiks läbi olnud, aga kuna sõda aina kestab, siis on see Ameerika – Vene sõda.

Sellist lollust kostab ikka ja jälle, mõnikord ka kõrgesti haritud isikute suust (nt Rein Müllerson: „proxy-sõda USA ja Venemaa vahel“), kuid lolluseks jääb see sellegipoolest. Puhas putinoidlik maailmapilt, mis taandab enam-vähem kõik, mis toimub, Kahe Suure, st Ameerika ja Venemaa vägikaikaveole Maakera Ülemvalitseja positsiooni nimel. Selle viirastuse põhikonstruktsioon ei erine millegi poolest võistlevate mõttehiiglaste teooriast, et kõige taga on vabamüürlaste vandenõu.

Ma ei arva, et kõik Ameerika tondiga vehkijad on Kremli palgal või et nende ajukahjustus on pärit mõnest KGB korraldatud suvekoolist, kuid Vene imperialismist pärineb see algselt küll. Lihtsalt isikuid, kellele selline pseudoselgitus sobib ja kes seda usuvad ka ilma erilise ajupesuta. Neile meeldib nii arvata. Nad inimesed ei vaeva oma pead küsimusega, kuidas me saame sel juhul rääkida Vabadussõjast, kui Eesti poleks vastu pidanud ilma soomlaste ja inglaste abita – siis ju tegu hoopis Soome – Vene või Inglise – Vene sõjaga? Hiljem sekkusid ka Vene valged, nii et ehk tühipaljas rindeke Vene kodusõjast? Aga ehkki nõukogude ajal tehti tõsiseid katseid asja just nii kujutadagi, ei olnud see ometi nõnda. Vabadussõda oli eestlaste sõda oma rahvusliku vabaduse eest ja praegune on ukrainlaste sõda oma rahvusliku vabaduse eest. Selle mõistmine ja tunnistamine nõuab nähtavasti paindlikumat ajutegevust kui peened targutused Ameerika kollist.

Kui keegi aga lausa peab Ukraina – Vene sõda kuidagi teisiti nimetama ja ilma kohe kuidagi ei saa, siis olge lahked, nimetagu seda Lääne – Vene sõjaks. Sest Lääs on tõesti üsna üksmeelselt Ukraina seljataha astunud. Nimetus on samas siiski metafoorne, sest päriselt sõdivad ju ikkagi vaid ukrainlased, ja pole ka kõige õnnestunum, seda võib valesti mõista. Võib-koguni kedagi ehmatada, et nüüd on Ukraina ümber ristitud Lääne-Venemaaks, mida ma muidugi ei mõelnud. Nii et ma väga peale ei käi. Aga on veel üks variant. Kui hiinlastelt kirjalik luba võtta, äkki tohiksime siis öelda Lääne – Ida sõda? Jah, miks mitte. Seda ta tegelikult ongi. Tsivilisatsioonide kokkupõrge, Samuel Huntington, m.o.t.t. See klapib ka Vabadussõjaga, mis oli samuti ühtlasi Lääne – Ida sõda. Nii muide võtsid asja ka vaprad eesti sõdurid ise, nii võtavad seda praegu ukraina sõdurid. Rahvuslik vabadusvõitlus ja terve Lääne tsivilisatsiooni kaitsmine ei käi teineteisele vastu, vaid käivad käsikäes. Jällegi m.o.t.t. Ja oma proxy-sõjaga võite Kalifornia ülikooli sõita.

Sarnased postitused