Mis kuramuse “talve algus”?

Jaga

Mis kuramuse „talve algus“? Mis tabab meid umbestäpselt teisipäeval kell 17.59?

Jätke jama – kas praegu on siis sügis või? Talv on ammu käes, rahvakalendri talvekuu on koguni november ja tänavu tulidki juba novembris suured külmad. Kui üldiselt ei alga talved, nagu ka suved, kevaded ja sügised mingil kindlal kuupäeval ega ammugi kellaajal, vaid siis, kui nad algavad. Talv ei jää taeva, aga tuleb iga kord natuke ise ajal.

Vähemalt vanasti käis see asi nii. Nüüd aga tekib põhjendatud hirm, et varsti marsib lavale keegi Preisi kaprali maneeridega pedant ja hakkab sekundi pealt kindlaks määrama, millal algab hommik, lõuna, õhtu ja öö. Mis päeval mis kell lõpeb noorus ja algab keskiga, mis päeval ja mis kell vanadus. Et inimesed jumalapärast ei jälgiks iseennast, loodust ega taevakehi, vaid elaksid mingis urbanistlikus mullis, kus nii õhtu, vanaduse kui talve saabumisest annab märku mobiiltelefoni piiksatus. Siis võib valvelseisangu võtta, kulpi lüüa ja käratada: „Just nii, talv algas! Tänan! Kohe selline hea talvine tunne!“

Kartus on täiesti põhjendatud, sest sinnapoole me ju liigume. Kuulad raadiot, raadios öeldakse: „Kontsert toimub neljapäeval, kaheteistkümnendal juunil algusega üheksateist null null.“ Üheksateist null null? Mis loom see veel on? Vanasti öeldi ikka et kell seitse, miks siis nüüd äkki üheksateist null null? Vastus: sest nii on täpsem, nii on selge, et tegemist on õhtu ja mitte hommikuga.

Ainult et… kui mitut terve mõistusega inimest teie teate, kes arvaks, et kontsert algab kell seitse hommikul? Ja kui peakski leiduma, siis mis raskust on lisada sõnake „õhtul“? Kell seitse õhtul?

Aga ei. Nii ei ole piisavalt peen. Piisavalt peen ei ole ka öelda, et elektri hind kõikuv, nüüd tuleb öelda, et elektri hind on „volatiilne“. Vohh! Saite – vo-la-tiil-ne! Jäi meelde? Piisavalt peen ei ole ka kirjutada kilomeetripostile Tartu ja Võru vahelisi kilomeetreid, vaid tuleb kirjutada, kui kaugel asub seesinane post Tallinnast. Mis sest, et Tartu ja Võru vahet sõitjate jaoks jääb see number lihtsalt müraks, kui juht just lakkamatut matemaatilist ajugümnastikat ei armasta. Tähtis on, et lennuki pealt vaadates on niimoodi ilusam ja korrektsem.

Aga, jah, talve algus. Palun jätke. Homme on pööripäev. Saate aru – PÖÖRIPÄEV. Kui pedantsusjanu ikka väga nõuab, siis talvine pööripäev, tühi teiega, aga siiski pööripäev. Kõige lühem päev ja kõige pikem öö. Päev, mil aasta PÖÖRAB.

Sarnased postitused