Tsensuurivabalt 5.03.2022 ehk Putin ja sooda

Jaga

Putin sai hakkama millegagi, mida ei suutnud nõukogude võim viiekümne aasta jooksul. Nimelt kaotas Eesti poelettidelt sooda. See oli nimelt ainus kaup, mida kogu nõukogude ajal alati vabalt saada oli, erinevalt kõigist teistest.

2007. aastal ilmus mul raamat „Absurdi impeerium“, mis oli mõeldud n-ö teejuhiks välismaalastele nõukogude aja elutegelikkusesse. Et nad natukenegi teaksid, kuidas tollal elati ega küsiks enam, miks me politseid ei kutsunud, kui küüditajad tulid inimesi Siberisse vedama. Ilmus inglise, soome ja läti, aga ka eesti keeles, sest vahepeal oli sündinud ja üles kasvanud terve põlvkond eestlasi, kes kippusid nõukogude aja suhtes olema pea sama „välismaalased“. 2012. aastal ilmus eestikeelne kordustrükk.

Sooda teema puudutabki seda kordustrükki. Nimelt oli esmatrükis kirjas, et sellist kaubaartiklit ei olnudki, mis poleks kasvõi mingil perioodil, olgu või lühikeseks ajaks lettidelt ära kadunud. Küll oli kadunud või, küll konjak, küll suitsuvorst, isegi kartul või pipar, rääkimata nendest kaupadest, millega oli pidevalt häda – mida võis poes olla ja võis mitte olla, enamasti ikka seda viimast.

Raamatu ilmumise järel aga tegi üks heasoovija märkuse, et siiski-siiski, üks asi oli alati saada, nimelt söögisooda. Nõnda ma selle siis kordustrükki sisse kirjutasingi. Nüüd aga tahaks kangesti sinna lisada märkuse, et 2022. aastal suutis Vladimir Putin sellegi erandi – kuidagi tagantjärele – kõrvaldada. Nii et kellel juhtub kõnealune raamat käepärast olema, võite teha servale väikese lisanduse (mõlemas trükis lk. 51).

Kuid see asi on veelgi sümboolsem kui pealt paistab ja muidugi mitte naljakas. Sest mis see õigupoolest on, mis sooda ära viis? Jah, Ukraina sõda. Veri, surm ja pisarad. Aga mis on Ukraina sõja tõeline mõte ja eesmärk? Ei enamat ega vähemat kui NSV Liidu taastamine. Sellele viitas väga tabavalt Kalev Stoicescu ühes teleintervjuus, märkides, et 1991. aastal lagunes NSV Liit rahulikult, aga sõda tuli lõpuks ikka, kolmkümmend aastat hiljem. Kas NSV Liidu jäänuste elushoidmise või NSV Liidu taastamise sihiga – võtke, kuidas soovite. Pole oluline. Fakt on, et selle kuritegeliku ja skisofreenilise verevalamise pärandas meile NSV Liit. Veel oma haua põhjast.

Mõistagi ei saa unustada, et NSV Liit oli tegelikult vaid Vene impeeriumi väärastunud vorm, nii et sama hästi võib ka väita, et taastatakse impeeriumi. Nii tavaliselt praegu öeldaksegi ja see on sama õige. Agressiooni juured on kaugel minevikus. Ent kuna Putin on puhtalt nõukogude aja sünnitis, siis tema – subjektiivselt – taastab NSV Liitu. Mis pole samuti kellelegi uudis. Putin on oma igatsused ju sõnaselgelt välja öelnud.

Jääb üle vaid imestada, kui hävitavalt mõjub juba paljas mõte NSV Liidust… meie poelettidele. Üks psühhopaat unistab mingis Uurali punkris tema taastamisest – ja meil kaob letilt sooda. Nagu mingi mustkunst. Üsna otsene vihje, mis juhtuks, kui see riigimonstrum peaks ellu ärkama ja tagasi tulema. Kahtlustan, et siis juhtuks terve eesti rahvaga seesama, mis praegu juhtus soodaga.

Sarnased postitused