Keelekaste 23.09.2022

Jaga

Loen: „Disainmast Sookurg aitab Eesti lahti ühendada Venemaa elektrivõrgust“. Tore, kui nii on. Ainult et mis asi on „lahti ühendamine“?

Ühendama, see tähendab mitut osa üheks tegema. Kas ühte mitmeks osaks tegema on siis „lahti ühendama“? Ütleme, et on, aga milleks siis poolele teele pidama jääda. Igasugu toredaid konstruktsioone saab tekitada. Näiteks „puruks parandama“ või siis, vastupidi, „terveks purustama“. Tulge, lähme õige arsti juurde ja purustame teie katkise käeluu terveks. Aga kes vastu hakkab, sellel parandame nina puruks.

Huvitav, et selliste keelendite peale ei tulnud isegi Orwell. Nii et tööpõld on lai. Esimesest klassist peale: lapsed, ühendage kümnest lahti kolm, palju jääb järele? Õige, lapsed, seitse. Aga nüüd lahutage seitsmele juurde viis, palju see teeb? Õige, kaksteist. Idee tuleks muidugi maha müüa Putinile ja Kimile (milline iganes seal parasjagu kehtib), nemad juba oskavad oma alamaid surnuks kaitsta ja vigaseks parandada, kõhnaks toita ning lolliks harida.

Ahjaa, lahti ühendamine – see on tegelikult lahutamine. Eesti elektrisüsteem lahutatakse Vene omast. Aga milleks nii prostalt.

Sarnased postitused